Przejdź do treści

Finnel

Czy kredyt samochodowy jest lepszy niż gotówkowy?

Podstawowa różnica pomiędzy kredytem gotówkowym, a kredytem samochodowym wiąże się z celowością przyznawanego finansowania. Kredyt gotówkowy przyznawany jest na dowolny cel, a więc można z jego pomocą finansować zakup samochodu, natomiast kredyt samochodowy należy do grupy kredytów celowych, czyli środki finansowe, uzyskane od kredytodawcy trafiają na rachunek osoby, od której samochód chcemy nabyć.

Podstawowe różnice pomiędzy kredytem samochodowym, a kredytem gotówkowym

Kredyt gotówkowy można uzyskać szybko i bez zbędnych formalności. Najczęściej do uzyskania kredytu gotówkowego potrzebny jest dowód osobisty oraz potwierdzenie uzyskiwania regularnych dochodów. Wniosek rozpatrywany jest z uwzględnieniem historii kredytowej. Kredyt gotówkowy wiąże się jednak z koniecznością poniesienia kosztów udzielenia kredytu, ubezpieczenia oraz odsetek. Kredyt samochodowy można uzyskać po załatwieniu trochę bardziej skomplikowanych formalności. Przy składaniu wniosku, oprócz dokumentów, wymaganych przy kredycie gotówkowym, potrzebna będzie kserokopia prawa jazdy, potwierdzenie jego nabycia oraz zaświadczenie o nieznajdowaniu się samochodu w rejestrze zastawów. Niezbędna będzie karta pojazdu. Aby wziąć kredyt samochodowy, należy wykupić ubezpieczenie AC.

Zalety kredytu samochodowego w odniesieniu do kredytu gotówkowego

Kredyt samochodowy, pomimo wielu formalności oraz konieczności wykupu polisy AC zdecydowanie bardziej opłaca się finansowo. Kredyt samochodowy jest najczęściej niżej oprocentowany, a przy dokonywaniu formalności, nie pobiera się opłaty przygotowawczej oraz prowizji. Czas rozpatrzenia wniosku i przelania pieniędzy nie jest dłuższy, jeżeli kredyt obsługiwany jest przez bank samochodowy, współpracujący z dealerem lub komisem samochodowym. Kredyt samochodowy różni się od gotówkowego ustanowieniem zabezpieczenia jego spłaty, które najczęściej przybiera formę:cesji praw z polisy AC,depozytu karty pojazdu lubprzewłaszczenia z warunkiem zawieszenia.

Czy warto wziąć kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to forma celowego finansowania, przeznaczonego na zakup samochodu. Wiąże się z dokonaniem niezbędnych formalności oraz ustanowieniem zabezpieczenia spłaty, jednak podstawową zaletą takiego rozwiązania są relatywnie niskie koszty kredytu. Poza oprocentowaniem warto uwzględnić opłaty dodatkowe oraz czas uruchomienia kredytu. W przypadku kredytu samochodowego warunki kredytowania są przejrzyste i wiedząc, że do momentu spłaty kredytodawca jest oficjalnie właścicielem pojazdu, formalności przebiegają profesjonalnie i szybko.