Zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing cieszą się sporym uznaniem na rynku. Przedsiębiorcy często zastanawiają się, które rozwiązanie wybrać. Czy kredyt samochodowy jest lepszy niż leasing? Co wybrać?
Kredyt samochodowy – plusy i minusy
Kredyt samochodowy jest pewnym rodzajem kredytu celowego, w którym banki pożyczają firmom określoną kwotę na dany procent, jednocześnie doliczając inne opłaty. Zazwyczaj jest on udzielany bez problemu na sto procent wartości auta. Zaletami kredytu samochodowego są:możliwość zakupienia dowolnego samochodu,odliczenie VAT w całości lub w połowie,decydowanie o pojeździe pod względem jego sprzedaży,po spłaceniu rat przedsiębiorca staje się pełnoprawnym właścicielem auta,zaliczanie kredytu w koszty odpisów amortyzacyjnych,możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia.
W tym przypadku dla przedsiębiorców pewnym minusem jest to, że finansowanie zazwyczaj jest czasochłonnym procesem, podczas którego zgromadzić należy szereg dokumentów. Kolejną kwestią jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie i zwrócenie uwagi na historię kredytową klienta. Pamiętać należy także o ograniczeniach związanych z zaliczeniem wartości auta do kosztów uzyskania przychodów.
Leasing – zalety i wady
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z leasingu auta, który odnosi się do długoterminowego najmu. Auto jest własnością firmy leasingowej lub staje się własnością leasingobiorcy pod warunkiem, że wpłacać będzie raty leasingowe. Zastanawiając się nad tym, czy taka opcja jest ciekawsza niż kredyt samochodowy, warto poznać zalety leasingu. Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z łatwymi procedurami i ograniczeniem konieczności gromadzenia sporej ilości dokumentacji. Nawet jeśli bank odrzuci wniosek o kredyt, uzyskamy pozytywną decyzję od firmy leasingowej. Ponadto, leasing bazuje na niezmiennych opłatach, które mogą stanowić koszt podatkowy.
Wadami leasingu są natomiast:brak możliwości decydowania o aucie,najem konkretnego samochodu,ograniczenia dotyczące zakupu samochodu używanego,dosyć wysokie koszty finansowania,ograniczenia w zakresie amortyzacji auta osobowego,brak możliwości zaliczenia części raty leasingowej do kosztów podatkowych.
Wybór nie jest łatwy i powinien zostać uwarunkowany tym, czego oczekujemy oraz na jakich kwestiach najbardziej nam zależy w przypadku chęci zakupu lub najmu auta. Każde z tych rozwiązań jest ciekawe i nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Wiele zależy bowiem od osobistych preferencji i potrzeb.