Przejdź do treści

Finnel

Jak uzyskać kredyt obrotowy?

Dobra kondycja finansowa firmy jest podstawą jej optymalnego rozwoju i działania. Jakiekolwiek problemy w tej materii mogą mieć wpływ na relacje z partnerami oraz jakość dostarczanych towarów do klientów lub świadczonych usług. Aby zachować płynność finansową, pomocny może okazać się kredyt obrotowy dla firm. To rodzaj pożyczki, która umożliwia przeznaczenie środków finansowych na bieżącą działalność przedsiębiorstwa. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt obrotowy?

Dla kogo jest kredyt obrotowy?

Tego typu zobowiązanie przeznaczone jest przede wszystkim na działalność gospodarczą, która jest na rynku już od dłuższego czasu i wyróżnia się zadowalającym statusem finansowym. Nie wyklucza się jednak możliwości zaciągnięcia zobowiązania przez nowe firmy.

Warunki kredytu obrotowego

Obecnie niemalże każdy bank ma w ofercie kredyt obrotowy, jednak każdy z nich ustala własne zasady przyznawania takiego finansowania. Z tego względu warto zapoznać się z jak największą ilością ofert, aby wybrać najlepszą, dostosowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości. Wiele instytucji finansowych stara dopasować się do specyfiki firmy i tego, ile potrzebuje kapitału obrotowego. Banki dopuszczają spłaty ratalne i różne formy zabezpieczenia. Zdarzają się też oferty, które nie wymagają żadnego zabezpieczenia.

Każdy bank z pewnością będzie dokładnie przyglądał się sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, dlatego też trzeba liczyć się z koniecznością dostarczenia wszystkich dokumentów, które dotyczą jej rentowności oraz dotychczasowych zadłużeń.

Procedura przyznawania kredytu, jak również lista wymaganych dokumentów zależy od określonego banku oraz indywidualnej sytuacji, np. wykorzystywanych zabezpieczeń.

W większości przypadków banki udzielają finansowania obrotowego na 1 rok, z możliwością odnowienia. Niektóre jednak automatycznie godzą się na udzielenie kredytu na okres 3 lat. Należy pamiętać o tym, że bank który udziela zobowiązania zwykle wymaga przeprowadzenia obrotów na rachunku w wysokości jednokrotności udzielonego finansowania albo obrotów opiewających na połowę udzielonego kredytu.

Analizując oferty poszczególnych banków warto zwracać uwagę na wszystkie elementy, które wpływają na całościowy koszt kredytu obrotowego. Najważniejszym kryterium zazwyczaj jest oprocentowanie, jednak na całość składają się także opłaty stałe nakładane przez instytucję finansową, ale również prowizje. Dodatkowe koszty mogą wynikać także z obsługi rachunku bankowego, który należy założyć, aby otrzymać kredyt.

Chcesz poprosić o fachową poradę lub uzyskać ofertę pomocy? Wypełnij formularz poniżej!